Od 1.09.2023 r. uczniowie szkół branżowych I stopnia w III roku nauki u pracodawcy otrzymają wypłatę 700+ zł brutto miesięcznie z Funduszu Pracy, będącego w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Młodocianym pracownikom będzie przysługiwać w III roku nauki wynagrodzenie na poziomie 10% (I rok 8%, II rok 9%) przeciętnych zarobków w gospodarce.
Wynagrodzenie miesięczne brutto dla ucznia:
I klasa: 586,80 zł
II klasa: 660,15 zł
III klasa: 733,50 zł
Przedsiębiorcy i opinia publiczna w Polsce oczekują przywrócenia prestiżu kształcenia zawodowego w miejscu pracy. Wykwalifikowani pracownicy to przyszłość kraju, a ich brak na rynku staje się barierą dla rozwoju gospodarczego. Największy udział w kształceniu dualnym w Polsce mają zakłady rzemieślnicze. Organizacje rzemiosła, cechy i izby, są aktywne w każdym powiecie na terenie kraju. Kształcenie dualne rozwija się też w przemyśle, handlu i rolnictwie. O potrzebie rozwijania nauki zawodu u pracodawców świadczą dane przedstawione na I Kongresie. Wg statystyk, w Polsce tylko 10% uczniów szkół ponadpodstawowych w ramach branżowych szkół I stopnia, kształci się zawodowo u pracodawców. W najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach UE naukę zawodu u pracodawców pobiera ok. 50% młodzieży. Rozwijanie kształcenia dualnego jest zatem kluczowe dla młodych ludzi oraz gospodarki.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania: